Anglický název brahmi byl inspirován hinduistickým bohem stvořitelem Bráhmou.
Pěstování
Sytě zelená bakopa je nenáročná plazivá trvalka rostouci ve vlhkém prostředí.Listy jsou jednoduché, oválné,uspořádané v protistojných párech.Jsou celokrajné a mají hořkou chuť.Rostlina je mírně sukulentní a kvete několik měsícu malymi květy s pěti bílými korunními lístky,které mají na spodní strane fialový nádech.Plody jsou malé ploché tobolky.
Stanoviště
Bakopa vyžaduje vlhkou půdu a nejlépe Polostín.Dobře roste v Nádobě s průměrem 30 Cm nebo více.Je Velmi atraktivní zavěšená na stiném místě.Je choulostivá,proto je třeba ji v zimě chránit.
Množení
Bakopu lze vypěstovat ze semen,ale protože má adventní kořeny na poléhavých výhonech,které se po oddělení a zasazení rychle uchycují,je rychlejší ji množit takto.Kořeny snadno vyraší i z vrcholových řízků
Péče
Bakopa koření velmi mělce,proto vyžaduje pravidelnou zálivku,zejména je-li vystavena přímému slunci.Rychlý růst podporujeme tekutým hnojivem (třeba z mořských řas ) v doporučené koncentraci.
Sklizeň a uchovávání
Lodyhy a listy odstřihujeme asi ve věku 5 měsíců,ale ponecháme asi 5 cm dlouhé stonky,aby rostlina mohla obrazit a dát další úrodu.Listy sušíme ve stínu při pokojové teplotě a uchováváme ve vzduchotěsných dózách.
Čajovník je stále zelený subtropický až tropický keř.Listy má tuhé,kožovité,v mládí na rubu světlé.Plody jsou dřevnaté trojpouzdré tobolky s jedním až třemi hnědými semeny.Květy opylují hlavně včely,v bytě je nutné opylení provést vatou nebo štětečkem.Čajovník kvete na podzim a celou zimu.Rostliny mají dvě zřetelné periody růstu.Jarní perioda růstu je v květnu a letní koncem července a srpna.V našich podmínkách čajovníky začínají kvést zhruba po 10 letech.
Přesazování:
Čajovník přesazujeme jednou za rok ,nejlépe v březnu do rašeliny,do které přidame hnojivo.Nesnáší přemokření (uhnívají kořeny)a zasadně nesnáší vápno v půdě.Více než 3%uhličitanu vapenateho zpusobí , že keř uhyne.Růst rostliny na jaře začína při teplotě vzduchu 10- 12 °C .Rostliny snáší i zastínění,neboť divoké formy rostou jako podrost velikých stromů.Tudíš je možno rostliny pěstovat v bytech za oknem otočením k severu.Od jara do podzimu je možno rostlinu pěstovat i na balkoneh.Aby květináč snadno nevysichal,tak jej zastiníme.Kyž rostliny dobře rozvětví a vytvoří pěkný keřík,je možno začít se slizní listů.Sklízí se tři nejmladší lístky na vrcholu nového výhonu.Listy možno použít na čaj zelené,sušené nebo provést fermentaci.Listy obsahují 70 - 80 % vody, 29%tříslovin,alkaloidy,zejmena kofein 1 - 4,5%,dale éterické oleje,které dodavají typické aroma.V listech je asi 25% bílkovin z celkové sušiny.V zelených listech je značné množství vitamínu C,který i z části přichazí do čaje.Nejvážnějším škůdcem čajovníku v našich podmínkách je puklice a sviluška.
Pěstování: Pupečník není mrazuvzdorný a proto jej u nás pěstujeme jako pokojovou nebo přenosnou rostlinu.Jako substrát postačí klasický zahradnický substrát. Přihnojovat můžeme jakýmkoliv kapalným univerzálním hnojivem.Zálivku vyžaduje zejména v letním období bohatou, na zimu ji omezíme v závislosti na teplotě. Ta by neměla klesnout pod 10°C.Nejlepší je pěstovat ji v závěsném květináči nebo truhlíku.